Карфиолът удължава живота
Карфиолът удължава живота и бори настинките
Родината на карфиола е Малайзия, но в Европа се разпространява благодарение на Турция и Италия. Най-големите производители на карфиол са Индия, Китай, Италия и Франция. У нас този зеленчук е добре известен, но като че ли остава на заден план.
Повечето хора са свикнали да ядат карфиол само от туршия, където той наистина е много вкусен. Напоследък обаче този вид зеле започва да става все по-търсено за сурова консумация или за готвене. И не случайно. Това е перфектната храна за хора, които имат проблеми с теглото и искат да свалят килограми, тъй като не съдържа мазнини, а в 100 грама карфиол има едва 20 калории. Съдържанието на въглехидрати също е ниско и поради тази причина може успешно да измести картофите от менюто. Най-важното, което трябва да знаем при закупуването му, е, че трябва да съблюдаваме така наречените съцветия да са наистина бели, да нямат кафяви петна или загнило, както и да е заобиколен от много здрави и зелени листа. Така ще го съхраняваме по-дълго и ще има добри вкусови качества.
За да ограничите максимално извличането на минералите и водоразтворимите съставки, е най-добре карфиолът да се приготвя на пара или в малко количество вода, която след това можете да използвате за супи и сосове. Варенето не трябва да е повече от 5-7 минути, дори това е много понякога. Още повече, че можете да хапвате карфиол и суров на салата. Нужно е само да го разделите на хапки, да ги измиете добре, след това да посолите с щипка сол и да подправите с малко зехтин и балсамов оцет или лимон. Карфиолът може да реагира на метал, затова избягвайте да го оставяте в метални купи, защото рискувате да придобие кафяв оттенък.
Карфиолът съдържа 90% вода, 2,2% белтъчини, 3,2% въглехидрати, 0,8% минерални соли и има ниско съдържание на целулоза. Най-ценното в цветното зеле обаче са витамините. Карфиолът е богат на провитамин А, витамини от групата В, никотинова киселина, витамин С /средно 70 мг%/, пантотенова киселина, витамин К, фолиева киселина.
Редовната консумация на карфиол осигурява защита от различни видове рак – на пикочниа мехур, рак на гърдата, рак на дебелото черво, на простатата, на яйчниците. Като отличен източник на витамин С и много добър източник на магнезий, карфиолът ни осигурява два основни антиоксиданта. Карфиолът е отличен източник на витамин К и омега-3 мастни киселини, които имат антивъзпалително действие. Това прави този зеленчук полезен и за сърдечносъдовата система. Богатото съдържание на фибри в карфиола го прави прекрасен избор за храносмилателната система, който има огромно значение като противовъзпалително средство. Но хората, които имат проблеми с щитовидната жлеза, трябва да избягват този зеленчук.